Üniversiteden mezun olunca ne bekliyoruz?

Mezun olunca ne oluyor?

“Bizi sizi daha sonra arayacağız!!”

 

Üniversiteden mezun olunca ne bekliyoruz?

Yıllarca okuyoruz, zor sınavlara girip çıkıyoruz, çok emek harcıyoruz, yoruluyoruz.

Mezun olunca ne olacak?

Mezun olduktan sonra düşünmeyelim çünkü; hemen işimiz hazır, koltuğumuz hazır  maaşımız istediğimiz gibi hatta bir ay tek bir ay çift maaş, özel sağlık sigortası yapılıyor, cumartesi-Pazar günleri tatil, mesai yok herşey istediğimiz gibi…İşte tam düşündüğümüz gibi herşey!!

Yıllarca büyük emek harcayarak okuduktan sonra işte herşey beklediğimiz gibi; hayal gibi..

Gerçekten hayal gibi!! Gerçekten hayal..

Çünkü;  üniversite mezunu olmak artık günümüzde çok değerli ya da farkındalık yaratan bir durum değil…

Sürekli değişen ve gelişen ülkemizde her geçen gün üniversite ve bölüm sayılarındaki artış, maalesef üniversite mezunlarının işsizlik oranlarının artmasına sebep oluyor. 2015 yılı sonunda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden de yararlanılarak hazırlanan rapor sonuçlarına göre; her 4 işsizden bir kişinin üniversite mezunu olduğu özellikle 2015 yılında üniversite mezunlarının işsizlik oranında ciddi artış görülmektedir.

Bu gerçekler üniversitede okumanın yeterli olmadığını göstermekte ve kendimize farkındalık yaratacak; bilgi, özellik ve yetenekler eklememiz gerekliliğini vurgulamaktadır.

Ne yapmalıyız?

Kariyerimiz için, iyi bir iş için, iyi bir gelecek için ne yapabiliyorsak bir an önce başlamalıyız. Üniversite yıllarında seminer/sunum gibi etkinliklere katılmalıyız. Öğrenci toplulukları ile iletişimde olmalıyız. Yapılan aktivitelerde, teknik gezilerde bulunmalıyız.

Stajımızı aktif olarak yapmalı ve bu süreyi iyi değerlendirmeliyiz…Çünkü kendimizi yeteneklerimizi, iş kapasitemizi gösterebilmek açısından staj dönemleri önemlidir. Birçok şirket dışardan personel almak yerine, beğendikleri, nitelikli stajerleri kendi bünyelerine katmaktadır.

Günümüz dünyasında ve şartlarında artık üniversite yıllarında iş hayatına adım atmalıyız. Parttime veya tam gün olarak öncelikle okuduğumuz bölümle ilgili ya da planladığımız kariyer hedefi ile ilgili olarak bir şirkette çalışmalıyız. Şirketin küçük ve ya büyük olması çok önemli olmamakla birlikte iş tanımı, alınan sorumluluklar, yapılan işler önemlidir ve daha sonraki kariyer basamaklarımızda önemli bir adım olacaktır. Çalışma hayatımızda kendimize birçok değer katacağız. İş ortamını, bir işletmedeki süreçleri tanıyacağız, bir programla tanışacağız ve programsız bir iş hayatı olmayacağını öğreneceğiz. Yabancı dilin gerekliliğini öğreneceğiz ve eğer çalışıyorsak bu eksikliklerimizi tespit edip yok etmeye çalışacağız..

Ne yapabiliyorsak!!

Eğer üniversitede okurken çalışma imkanımız olmadı ise; donanımsal olarak eksikliklerimizi ancak mezun olduktan sonra görebiliyoruz maalesef..Uzun süre iş bulamayınca; iş hayatının acı yüzüyle karşılaşacağız.. Ve bir an önce kendimize farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.. Yüksek lisans yapıyoruz, bilgisayar, bilgisayar programları ya da sistemleri, en başta dünya dili olan İngilizce olmak üzere diğer yabancı dilleri öğrenmeye çalışıyoruz…

İş bulma sürecinde önemli olan umudumuzu ve gücümüzü kaybetmeden istediğimiz gibi bir iş bulana kadar kendimize yatırım yapmaya devam etmeliyiz. Burada sabırlı olmak önemli.!!

İş görüşmelerinde “ Biz sizi daha sonra ararız..” cümlesi en çok duyacağımız cümle olacaktır ve ağır gelecektir, sinirlerimiz bozulacak ve bizi karamsarlığa itecektir!! Herşeyin kendimizden kaynaklandığını düşüneceğiz..

Bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için; umudumuzu ve gücümüzü kaybetmeden istediğimiz gibi bir iş bulana kadar kendimize yatırım yapmaya devam etmeliyiz. Burada sabırlı olmak önemli!! Sonunda bir işe gireceğimizi, hayatın böyle geçmeyeceğini bilmeliyiz..

Ancak iyi bir kariyer beklentisi içerisindeysek bir an önce harekete geçmeli, iş hayatının istediği doğrultuda eksikliklerimiz farkedip gidermek için çalışmalıyız!!

Yorum Gönder

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

© 2017 Sinuwa. Tüm Hakları Saklıdır.